Translate

niedziela, 30 sierpnia 2015

Znani gdańszczanie (część I)



Początek serii wpisów o znanych gdańszczanach.



Anna Czerwińska-Rydel, Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem, ilustracje: Agata Dudek, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2011.


liczba stron: 96

oprawa: twarda

dla kogo: 9+


Przy której ulicy mieszkał w Gdańsku Jan Heweliusz? Czy to prawda, że spotkał się z Edmondem Halley’em? Jak przygotować piwo jopejskie? Co sławny gdańszczanin ma wspólnego z królem Janem III Sobieskim? Jak astronom nazwał swoją papugę? Jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytania, sięgnij po pierwszy tom Trylogii gdańskiej.


Ta ciekawa opowieść o życiu i dokonaniach Jana Heweliusza pokazuje, że zainteresowania z wczesnego dzieciństwa mogą rozwinąć się w pasję badawczą. „Zastanawiałem się właśnie, skąd by tu wziąć taką długaśną drabinę, żeby do Księżyca dosięgnąć…” (s. 8) – tłumaczy tacie kilkuletni Jan swoją obecność poza domem w nocy.


Biografia napisana jest przejrzystym, przystępnym dla młodego odbiorcy językiem. Przeplatają ją informacje na temat gwiazd i dokonań znanych astronomów. Przydatny dla obserwatorów nieba może się także okazać znajdujący się na końcu publikacji Dodatek astronomiczny.
Gwiazdy są tu zresztą motywem przewodnim. Historia zaczyna się opisem styczniowego nieba w noc narodzin Jana: „Wysoko na niebie migotała Kapella, najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Woźnicy” (s. 1), a kończy się poetyckim obrazem śmierci: „Wędrował po niebie wśród planet, gwiazd i komet, odpoczywając na chmurach” (s. 84).


Niesztampowe ilustracje Agaty Dudek, bazujące tylko na kilku kolorach, nawiązują do wybranych fragmentów tekstu, ale poprzez swoją metaforyczność pozwalają na snucie dodatkowej opowieści.



Jedyną wątpliwość budzi wybór koloru fontu w informacjach dodatkowych – przy jasnym świetle niektórzy mogą mieć problemy z odczytaniem treści.
Dla młodych amatorów astronomii, dla zainteresowanych historią Gdańska oraz tych wszystkich, którzy chcą rozwijać zamiłowania swoich dzieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz